Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak vybrat motorovou pilu
07.09.2019
Komentáře (0)

Jak vybrat motorovou pilu

Jak vybrat motorovou pilu?

Jak správně vybrat motorovou pilu? To je téma, nad kterým se může pozastavit každý člověk, který se pro koupi nové pily rozhodne. V tomto článku Vám přiblížím různé aspekty, kterými je dobré se při výběru pily řídit. Při správném výběru je zaručena vaše spokojenost s výrobkem a pohodlí při práci. Danou problematiku si můžete projít v následujících bodech, které se zabývají různými parametry od výběru značky až po vysvětlení technických údajů.

1) Výběr značky:

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství modelů od různých výrobců, a proto se toto prostředí může lehce stát nepřehledným. Navíc většina prodejců nabízejících levné hobby pily argumentuje tím, že jenom jejich produkt je pro Vás tím nejlepším. Ne vždy tomu tak ale je. Při výběru značky si položte otázku, jak často a v jakých podmínkách s pilou budete pracovat, a také si stanovte finanční strop. To znamená, jakou maximální částku jste ochotni do pily investovat. Méně kvalitní výrobky většinou lákají zákazníky na velice příznivou cenu. Ve výsledku se ale nákup takového zboží může několikanásobně prodražit. Tyto pily bývají vyráběny z levných a méně kvalitních materiálů, a proto práce s nimi bývá nepohodlná, složitá, a někdy se může stát i nebezpečnou. Životnost takovýchto výrobků se počítá v řádu hodin.

Husqvarna je osvědčeným výrobcem motorových pil, který působí na našem trhu již dlouhou řadu let. Můžete se spolehnout na vysokou kvalitu, jednoduché ovládání a dlouhou životnost. Neméně důležitý je fakt, že Husqvarna dodává většinu náhradních dílů i na stroje, které si zákazníci zakoupili již před mnoha desetiletími.

 

 

Motorové pily značky Husqvarna se dělí do několika řad. Každá z nich je zaměřena na určité spektrum zákazníků.

ŘADA 1: Hobby uživatelé – jedná se o pily určené pro zahrádkáře, s použitím několikrát do roka například na pořezání větví, či palivového dřeva menších průměrů

Zde může být příkladem pila Husqvarna 120

Řada 4: Poloprofesionální uživatelé – do této skupiny se řadí pily tzv. farmářské třídy, jsou určeny pro řezání palivového dřeva, a příležitostné kácení

Jako zástupce této řady bych zmínil velmi oblíbenou pilu Husqvarna 450

Řada 5: Profesionální uživatelé - u těchto pil je kladen důraz na výbornou ergonomii, rychlost v řezu a váhu, pily jsou určené pro každodenní používání

Typickým zástupcem této řady je výkonná a obratná pila Husqvarna 562 XP

Řada 3: Profesionální uživatelé – pily starší koncepce, které jsou stavěny s maximálním důrazem na životnost i při horším zacházení, většinou mají vyšší váhu a jsou pomalejší v řezu

Zástupcem této řady je léty ověřená, avšak stále velmi oblíbená, pila Husqvarna 365

 

2) Zdroj energie

Pro uživatele, kteří hledají pilu nenáračnou na údržbu, a mají přístup k elektrické síti, je možným řešením pila s elektrickým motorem. Tyto pily jsou stavěny na řezání palivového dřeva menších průměrů a větví. Jsou kompaktní a při jejich provozu se nevytváří výfukové zplodiny. Tyto pily je tedy možno používat i v uzavřených prostorech, jako je například sklep. Pokud ale hodláte s pilou pracovat na různých místech, popřípadě v lese, je vhodné pořídit si stroj se spalovacím motorem. Benzínové pily jsou vyráběny v široké škále výkonů od nejmenších zahrádkářských pil (Husqvarna 120) až po největší těžařské pily (Husqvarna 390 XP). U těchto pil je zaručena vysoká flexibilita a jejich použití i na místech, kde není přístup k elektrické energii. Oproti elektrickým pilám mívají také několikanásobně vyšší výkon.

3) Motor a řezná část

Jednou z nejdůležitějších částí pily je její motor, dále pak druh lišty a typ řetězu. U motoru jsou důležitými údaji objem válce, který se udává v cm³, a výkon který je uváděn v jednotkách kilowatt. Jednotlivé kategorie se lehce překrývají. Pro přehlednost Vám poslouží tato tabulka.

 

Výkon kw

Objem cm³

Hobby uživatelé

do 1,5

do 38

Poloprofesionální uživatelé

1,5 – 2,6

35 - 50

Profesionální uživatelé

2,5 a výš

50 a výš

 

Pro správnou a pohodlnou práci je nutné motor zkombinovat se správně dlouhou lištou a zvolit vhodnou rozteč řetězu. Většina pil je dodávána s řezným příslušenstvím, které se nejlépe hodí k danému modelu pily tak, aby byl zachován perfektní řezný výkon. V některých případech výrobce uvádí minimální a maximální možnou délku použité lišty, pak je možné využít různé variace. Je třeba se těmito doporučeními řídit. V praxi se stává například to, že uživatel nevhodně zvolí výkon pily a pak se snaží pilu ´´vyladit´´. Většinou záměnou rozteče řetězu. Taková pila pak může mít krátkodobě vyšší výkon, ale je mnohem více namáhán klikový mechanismus a rapidně se zkracuje celková životnost výrobku.

4) Ergonomie a užitečné funkce

Správná ergonomie držení, odpružení a vyvážení pily zajišťuje pohodlné použití. U hobby a poloprofesionálních pil bývá filtrace vibrací řešena gumovými silentbloky. Profesionální pily mají odpružení řešeno pomocí pružin, což zajišťuje mnohem lepší odfiltrování vibrací. U těchto pil se předpokládá každodenní využití v náročných podmínkách. Dalším doplňkem může být například dekompresní ventil, popřípadě pomocná pružina ve startéru, které výrazně usnadní startování pily. Tyto doplňkové funkce jsou pak většinou popsány u konkrétních modelů.

    

 

Na závěr bych chtěl dodat také to, že je velmi důležité si před samotnou koupí pilu vyzkoušet. A to nejlépe i v řezu. Jedině tak poznáte, zda Vám pila dobře padne, pohodlně se Vám drží a je dostatečně výkonná. U dobrých prodejců je toto většinou umožněno, protože mají důvěru v kvalitu svých výrobků, a také mají zájem o to, aby byl zákazník se zbožím maximálně spokojen. Samozřejmostí také bývá seznámení s obsluhou stroje, funkčními prvky a správnou údržbou, která je neméně důležitá pro správný a bezchybný provoz.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Fakturační údaje

AGROTEC a.s.

Brněnská 74,
693 01, Hustopeče
Česká republika

IČ: 00544957
DIČ: CZ00544957

Pobočka Trnava

AGROTEC a.s. – středisko Trnava (prodej značky Husqvarna)
Trnava 224,
674 01, Trnava u Třebíče

tel: +420 601 576 203

e-mail: kratky@agrotec.cz

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz